fbpx
urlop po ciąży
Mam umowę o pracę,  prawa w ciąży,  urlop macierzyński,  urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy po ciąży

Z tymi urlopami to mają miejsce najróżniejsze dziwne historie. A bo koleżanka powiedziała, że urlop wypoczynkowy po ciąży się nie należy. A kadrowa twierdzi, że bieżącego urlopu nie można wykorzystać w styczniu. Pracodawca chce wypłacić ekwiwalent, żebym tylko szybciej wróciła już do pracy. Kto ma rację? Jakie zasady rządzą kwestią urlopu wypoczynkowego kobiety, która zaszła w ciążę, a potem przebywała na urlopie macierzyńskim?


Ile przysługuje urlopu po ciąży?

Zacznijmy – porządkowo – od przypomnienia, że urlop wypoczynkowy to uprawnienie pracownicze. Oznacza to, że urlop wypoczynkowy przysługuje tylko osobom zatrudnionym na umowie o pracę. Zleceniobiorczynie, przedsiębiorczynie czy osoby zatrudnione na umowie o dzieło, nie będą mogły z takiego uprawnienia skorzystać. Jednak jeśli już masz umowę o pracę, to nie ma znaczenia jej rodzaj. Niezależnie od tego czy masz umowę na zastępstwo, na czas określony czy na okres próbny – masz prawo do urlopu wypoczynkowego.

Wymiar tego urlopu zależy od Twojego stażu pracy (ogólnie), wykształcenia oraz tego czy jest to Twoja pierwsza czy kolejna praca. Generalnie przysługuje w wymiarze 20 lub 26 dni w roku (za wyjątkiem 1 roku pracy, gdzie urlop nabywamy stopniowo).

W czasie ciąży – w tym także w trakcie zwolnienia lekarskiego – nabywasz normalnie prawo do urlopu wypoczynkowego. Podobnie w trakcie urlopu macierzyńskiego.

Oznacza to, że kobieta, która wraca do pracy po urodzeniu dziecka – bardzo często ma urlop zaległy za rok, dwa a nawet trzy lata (jeśli już przed ciążą nie wykorzystała jakiejś puli dni urlopowych).


Urlop a zwolnienie lekarskie

Fakt przebywania na zwolnieniu lekarskim nie wpływa na nabywanie prawa do urlopu. Ale jednocześnie wyklucza jego wykorzystanie. Jeśli jesteś na zwolnieniu – to nie jest na urlopie. I odwrotnie z resztą też. Jeśli w trakcie urlopu wypoczynkowego doniesiesz zwolnienie lekarskie – Twój urlop automatycznie się przerwie, a rozpocznie okres niezdolności do pracy. Jednak przypominam, że okres przebywania na zwolnieniu lekarskim (nawet w związku ze stanami związanymi głownie z ciążą) nie oznacza dodatkowego urlopu! Zwolnienie lekarskie nie służyć ma zwiedzaniu świata, a „dochodzeniu do zdrowia”. (Pamiętaj, że ZUS i pracodawcy mogą skontrolować wykorzystanie zwolnienia!)


Urlop po ciąży – czy muszę go wykorzystać?

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownicy na jej wniosek urlop wypoczynkowy – cały zaległy oraz bieżący – bezpośrednio po powrocie z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego. Urlop bieżący to cały przysługujący urlop za dany rok:\. Jeśli wracasz do pracy w styczniu to możesz wykorzystać od razu w styczniu 26 dni.

Czy jednak jest to obowiązek kobiety? Absolutnie nie. Trzeba się tylko liczyć z konsekwencjami w postaci np. przedawnienia urlopu. No i nie ma co liczyć na ekwiwalent za niewykorzystany urlop (o tym poniżej).

Swoją drogą: polecam Ci wpis video, w którym również opowiadałam na ten temat (Polecam także poprzednie z tej serii, które znajdziesz na moim kanale na YT).


Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy po ciąży

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop to świadczenie obliczane według specjalnego algorytmu, które ma zrekompensować pracownikowi niewykorzystany i nieprzedawniony urlop wypoczynkowy. Ale uwaga: można go wypłacić tylko w sytuacji, gdy kończysz współpracę z danym pracodawcą i nadal masz na koncie niewykorzystane dni urlopu. (Pamiętaj przy tym, że pracodawca ma prawo wysłać Cię na urlop w okresie wypowiedzenia…).


Czy jesteś zaskoczona? Mam nadzieję, że teraz już wszystko jest trochę jaśniejsze. Zachęcam Cię do pobrania checklisty spraw prawych dla kobiet spodziewających się dziecka. To mój darmowy ebook dla kobiet w ciąży:

The form you have selected does not exist.

A w zakładce PREZENTY znajdziesz także inne darmowe materiały dla kobiet. Zajrzyj koniecznie!

12 komentarzy

  • KamilaS

    Witam. Czy jeśli będąc na urlopie wychowawczym, będę chciała skończyć go wcześniej i od razu skorzystać z zaległego urlopu wypoczynkowego to pracodawca ma obowiązek go udzielić? I czy jeśli na tym urlopie wypoczynkowym pójdę na zwolnienie z powodu drugiej ciąży to będzie należał mi się zasiłek chorobowy?

  • Aneta Kadłubowicz

    Witam serdecznie,jestem w ciąży. Mam niewykorzystany urlop wypoczynkowy, czy mogę go wykorzystać teraz przed porodem i zamiast zwolnienia lekarskiego?

  • Zagubiona

    Witam. Jestem na urlopie wychowawczym i zaszlam w kolejną ciążę. Chcę zakończyć urlop i przejść na l4 ale szefowa zgodzi się na to tylko jeśli nie pobiorę pieniędzy na l4 od pracodawcy za pierwsze 33dni zwolnienia i później za urlop który mi narosnie podczas l4 i urlopu macierzyńskiego. Czy ma na to prawo?

  • Maria

    Mam takie pytanie w sprawie zaległego urlopu, bo kończy mi się macierzyński, a nie znalazłam dokładnej odpowiedzi do tej pory.

    Od jesieni 2018 byłam w ciąży, od lutego 2019 poszłam na zwolnienie lekarskie. W 2018 nie wykorzystałam żadnego dnia urlopu wypoczynkowego, więc wg prawa miałam czas do września 2019 na odebranie go. Jednak z racji ciąży i macierzyńskiego nie było to możliwe.

    Czy w takiej sytuacji zaległy urlop z roku 2018 przepadł z końcem września 2019, czy ciąża przedłuża ten czas i będzie do odbioru po macieżyńskim, wraz z urlopem za rok 2019?

    Pozdrawiam 🙂
    Maria

  • Paulina Kos

    Pani Adwokat a jeśli jestem na macierzyńskim i nie wiem ile mam urlopu i ile mi się naliczy a pracodawcą nie jest skory do współpracy i kiedy złożyć wniosek o urlop jest jakiś termin?

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!