Władza rodzicielska po rozwodzie – co to jest? Ograniczenie władzy rodzicielskiej, władza rodzicielska i kontakty z dzieckiem, alimenty. Obejrzyj video i dowiedz się więcej! Co tydzień, w środę o 12:00, spotykamy się live na facebooku i rozmawiamy o prawie z punktu widzenia kobiet. Jeśli nie możesz być na żywo, to powtórkę możesz obejrzeć na facebooku lub na moim kanale na YouTube. Zapraszam Cię do obejrzenia 8 odcinka z tego cyklu, w którym opowiadam na pytanie: władza rodzicielska – co to jest?
Warto posłuchać – szczególnie, jeśli jesteś w takim momencie swojego życia, że musisz zdecydować czy występować z wnioskiem o ograniczenie władzy rodzicielskiej lub pozbawienie ojca dziecka władzy rodzicielskiej.
Władza rodzicielska – co to jest?
Mam wrażenie, że z tematem władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi po rozwodzie związane jest w naszym społeczeństwie duże niezrozumienie.
Co to jest władza rodzicielska? Komu przysługuje? O władzy rodzicielskiej w rozumieniu polskiego prawa można przeczytać w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Ale to, co tam znajdziecie, to głównie hasła, z których w gruncie rzeczy niezbyt wiele wynika szczególnie dla nieprawnego czytelnika.
Władza rodzicielska to prawna, formalna więź łącząca rodziców z dziećmi. Ta więź ma różne oblicza. Ale uwaga – władza rodzicielska to nie samo sprawowanie opieki nad dzieckiem. To też nie kwestia tego, kto za bezpieczeństwo dziecka odpowiada. To również nie sprawa tego, kto ma za dziecko płacić.
Bardzo często kobiety, które przychodzą do mnie na konsultacje prawne, poruszając temat władzy rodzicielskiej, pytają mnie o to, czy mogą ograniczyć opiekę ojcu dziecka i sądownie uregulować opiekę nad dzieckiem. Jednak zazwyczaj nie chodzi im jednak o władzę rodzicielską, a o uregulowanie kontaktów z dziećmi. To nie jest to samo.
Władza rodzicielska – prawa i obowiązki
W największym skrócie, władza rodzicielska to możliwość decydowania o dziecku. Władza rodzicielska to prawa i obowiązki rodzica wobec dziecka i przejawia się w wielu sferach.
Głównym prawem, ale też obowiązkiem rodzica, który sprawuje władzę rodzicielską, jest decydowanie o dziecku we wszystkich, nawet drobnych sprawach. Czyli to, z kim ma się kolegować, a z kim nie powinno; czy ma pojechać do cioci na urodziny, czy też nie; czy powinno nosić czapkę zimą, czy nie.
Ale władza rodzicielska dotyczy też dużo bardziej poważnych tematów, czyli: do jakiego dziecko pójdzie przedszkola, szkoły, czy ma chodzić na zajęcia z religii, czy ma zostać ochrzczone, czy ma podlegać konkretnemu leczeniu, badaniom, gdzie ma mieszkać i dokąd (i czy w ogóle) wyjechać na zagraniczne wakacje.
Władza rodzicielska – komu przysługuje
Komu władza rodzicielska przysługuje? Czy jednemu z rodziców, czy też obojgu? Co do zasady przysługuje obojgu rodzicom, którzy są wpisani w akcie urodzenia dziecka. Jeśli ojciec dziecka go nie uznał, anie jesteście małżeństwem, to nie ma on władzy rodzicielskiej, dopóki sąd nie ustali jego ojcostwa.
Zobacz też: Kto jest ojcem w świetle prawa
Władza rodzicielska a alimenty
Oczywiście, elementem wykonywania władzy rodzicielskiej jest nie tylko decydowanie, ale także konieczność zabezpieczenia dobra dziecka.
Władza rodzicielska to nie jest jednak to samo co obowiązek alimentacyjny. Co mam przez to na myśli? Może być sytuacja, że jeden z rodziców, ma ograniczoną władzę rodzicielską, a nawet jest pozbawiony władzy rodzicielskiej – a mimo to ciąży na nim obowiązek alimentacyjny. Najczęściej ten jest to związane z tym, że ojciec po rozwodzie płaci alimenty na dzieci w kwocie zasądzonej przez sąd.
Zobacz także: Czy alimenty są obowiązkowe?
Władza rodzicielska i kontakty z dzieckiem
Takie alimenty pieniężne mogą być zasądzone niezależnie od tego czy rodzic opiekuje się dzieckiem, czy ma władzę rodzicielską, czy też nie. Władza rodzicielska nie jest bowiem stricte związana z obowiązkiem alimentacyjnym. A jak mają się do siebie władza rodzicielska i kontakty z dzieckiem? Podobnie– mogą one zostać rozstrzygnięte zupełnie odrębnie, w oderwaniu od władzy rodzicielskiej.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej
Czasem moje Klientki pytają się mnie na konsultacjach: „Po co mam ograniczyć władzę rodzicielską mężowi/partnerowi/ojcu dziecku? Przecież władza rodzicielska mi przysługuje, więc mogę sama o wszystkim decydować”.
I jest to prawda, ale do pewnego stopnia. Tak długo, jak masz władzę rodzicielską, to możesz podjąć wszystkie decyzje sama – te bieżące, drobne, typu: czy zapisać dziecko na zajęcia z angielskiego czy francuskiego? Czy powinno dostać antybiotyk czy nie?
Natomiast jeśli chodzi o te ważniejsze decyzje, czyli sprawy kierunkowe, o których mówię w filmie powyżej, to wymagane jest współdziałanie rodziców. Oczywiście w sytuacji, gdy oboje rodziców mają pełną władzę rodzicielską. Takie decyzje powinny być podejmowane wspólnie.
A co jeśli rodzice nie potrafią się w danej kwestii zgodzić? Jeśli między rodzicami jest spór w jakiejkolwiek sprawie dotyczącej dziecka decyzję powinien podjąć sąd opiekuńczy.
Wyobraź sobie na przykład sytuację, że chcesz posłać dziecko do przedszkola. Jednak jego ojciec, Twój były mąż, nie chce się na to zgodzić. Zamiast tego żąda, żeby dzieckiem opiekowała się niania. Co w takiej sytuacji? Teoretycznie powinien zdecydować sąd rodzinny. Jednak jak się domyślasz, trudno z każdą tego typu decyzją chodzić do sądu.
A co, jeśli na przykład, mając pełną władzę rodzicielską, podejmiesz decyzję o przeprowadzeniu się z dzieckiem do innego miasta? Jakie będą konsekwencje? Teoretycznie nikt nie może Ci tego zabronić, ale ojciec dziecka może Twoją decyzję o wyprowadzce może wykorzystać jako argument w sprawie o ograniczenie Ci władzy rodzicielskiej.
Tak długo, jak oboje rodziców ma pełną władzę rodzicielską, tak długo mogą oni doświadczać podobnych dylematów.
Wyobrażam sobie, że jest trudna sytuacja, naładowana dużym ładunkiem emocjonalnym. Zawsze doradzam wtedy konsultację z adwokatem – profesjonalistą, czyli kimś, kto się na tym zna i będzie mógł Ci doradzić oraz pokazać, jakie mogą być konsekwencje danych działań.
Jak ograniczyć władzę rodzicielską
Trwałym rozwiązaniem takiej sytuacji jest wniesienie do sądu o ograniczenie lub pozbawienie ojca władzy rodzicielskiej. O ile stosunkowo trudno uzyskać pozbawienie władzy rodzicielskiej, o tyle ograniczenie władzy rodzicielskiej dość często jest sotosowane. Argumentacja, że rodzice nie mieszkają razem, że nie dogadują się, że jeden z rodziców utrudnia drugiemu podejmowanie różnego rodzaju decyzji dotyczących dziecka, że rodzice są w konflikcie, często wystarczy, żeby sąd orzekł ograniczenie władzy rodzicielskiej.
Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby zastanowić się, jak tą władzę rodzicielską ograniczyć. To znaczy: do czego ograniczyć władzę rodzicielską. Nie ma bowiem żadnego domyślnego standardu ograniczenia władzy rodzicielskiej.
Często władzę rodzicielską ogranicza się do decydowania o istotnych sprawach dziecka. Ale co to oznacza? Na to nie ma jednej odpowiedzi, dlatego osobiście nie preferuję takiego bardzo ogólnego wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej.
W mojej praktyce wypisuję do takiego wniosku to, co rozumiemy przez takie istotne sprawy dziecka. Możemy więc doprecyzować, że wnosimy o ograniczenie władzy rodzicielskiej do decydowania o istotnych sprawach dziecka, czyli tych, dotyczących edukacji i zdrowia. Wtedy w żadnej innej sprawie ojciec dziecka nie będzie mógł wiążąco się wypowiedzieć. Jeśli taki wniosek napiszemy zbyt ogólnie, to zostawiamy zbyt duże pole do interpretacji.
Jeśli zainteresował Cię temat władzy rodzicielskiej to zajrzyj koniecznie do innych artykułów na moim blogu. Poruszam tematykę omawianą w tym video m.in. tutaj:
Jeśli chcesz obejrzeć inne odcinki z serii “o Prawie przy kawie z Adwokatem Kobiet” – zajrzyj na mój kanał na YouTube.