Nie no, Pani Mecenas, ten mój mąż to już całkiem oszalał. Teraz mi zarzuca, że to moja winda, że nasze małżeństwo się rozpadło. Niby dlatego, że rok po jego wyprowadzce poszłam na randkę z Tomkiem! – ze łzami w głosie zadzwoniła do mnie ostatnio Pani Natalia.
– Pani Natalio, ale spokojnie, o co chodzi, powoli, spokojnie. Chodzi o to, czy nowy partner w trakcie rozwodu może przesądzić o Pani winie?
– No tak, dokładnie tak. Ten proces się ciągnie tak długo, a ja chciałam zacząć już nowe życie…
Mniej więcej tak wyglądała moja rozmowa z Panią Natalią, której sprawa rozwodowa trwa z resztą wcale nie tak długo. (Choć rozumiem, że z perspektywy Pani Natalii na pewno jest to już cała wieczność). Mąż Pani Natalii wyprowadził się do innej kobiety i po około roku od tego momentu Pani Natalia zdecydowała się wnieść pozew o rozwód z ustaleniem wyłącznej winy męża za rozpad pożycia. Już po wniesieniu pozwu, Pani Natalia zaczęła spotykać się z Panem Tomaszem – nowym partnerem. W odpowiedzi na pozew jej mąż zarzucił, że nie może być mowy o jego wyłącznej winie. Jego zdaniem żona nie pozostaje mu bowiem dłużna. Czy miał rację? Czy nowy związek w trakcie rozwodu uniemożliwia rozwód z wyłącznej winy małżonka? (Skąd się dowiedział o tym, że Pani Natalia ma nowego partnera to już inna sprawa…).
Nowy partner w trakcie rozwodu
Nowy partner podczas rozwodu – co to oznacza dla Pani Natalii? Pani Natalia jest oczywiście przerażona, że mimo wszystkiego, co musiała znieść (zdrady, opuszczenia…) rozwód nie zostanie orzeczony z wyłącznej winy męża. Co się może wydarzyć? No cóż, sąd może uznać, że rozwód nastąpił np. z winy obu stron. Pisałam o tym we wpisie o winie w rozwodzie: Rozwód bez orzekania o winie – za i przeciw. Sąd może też orzec, że małżeństwo rozpadło się z wyłącznej winy Pani Natalii, choć raczej to mało prawdopodobne.
Rozwód a nowy związek
Jak nowy związek podczas rozwodu wpływa na winie o rozpadzie małżeństwa? Problem oczywiście polega na tym, że w procesie rozwodowym sąd nie bada kto jest „bardziej winny” rozpadu małżeństwa. Jeśli jedna ze stron jest winna chociażby w 5% to sąd nie orzeknie rozwodu z wyłącznej winy drugiej strony. Jeśli sąd uzna, że Pani Natalia przyczyniła się do rozpadu małżeńskich więzi – orzeknie najprawdopodobniej, że rozpad pożycia nastąpił z winy obu stron. Ciekawy wybór orzeczniczych tez znajdziecie na przykład tutaj na blogu Palestra Polska.
– Ale jak to? – na pewno zapytacie. Dlaczego nowy partner przed rozwodem miałby wpływać na winę za rozpad małżeństwa? To co, mąż zdradza a żona ma się trzymać zasad ascezy do czasu prawomocnego zakończenia sprawy? Hmm… i tak i nie, jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.
Zdrada w odwecie a rozwód
Jeśli małżeństwo się rozpada to najczęściej po kawałku. Najpierw ustają więzi emocjonalne, potem fizyczne a na końcu gospodarcze (czasami w innej kolejności). Kluczowe jest ustalenie kiedy nastąpił zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego. A więc moment, w którym wszystkie 3 filary małżeństwa upadły i przestało to rokować kiedykolwiek na powrót małżonków do siebie. Jeśli mamy już ten moment – a bardzo często nie jest on sporny, bo np. łączy się z wyprowadzką jednego z małżonków – to na tym tle zastanawiamy się czy romans/nowy związek miał miejsce przed czy po tym momencie.
Nowy partner przed rozwodem
Jak nowy partner podczas rozwodu może wpłynąć na decyzję sądu?Zdecydowana większość sądów opowiada się za racjonalnym stanowiskiem, że jeśli coś się wydarzyło już po rozpadzie małżeństwa to nie mogło się to do niego przyczynić. W związku z tym – zazwyczaj – te zachowania nie będą istotne z punktu widzenia ustalenia winy w rozwodzie.
Jest jednak malutki odłam orzeczniczy, który stoi (w uproszczeniu) na stanowisku, że małżeństwo trwa dopóki sąd go nie rozwiąże. Należy zawsze mieć w pamięci, że sąd orzekający w naszej sprawie, nie jest związany orzeczeniami innych sądów. Z tego powodu, zalecam zwykle ostrożność w informowaniu świata o nowym związku.
Chcesz złożyć pozew o rozwód lub zostałaś pozwana albo potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj. Polecam Ci też zapis na bezpłatny kurs email – 5 lekcji przed rozwodem.