Dzisiejszy temat to: alimenty na żonę. Kiedy należą się alimenty na byłą żonę? Jak ustalić wysokość alimentów na żonę? Czy alimenty dla żony można zasądzić po rozwodzie bez orzekania o winie? Obejrzyj video!
Dziś jest środa, a to oznacza jak co tydzień wpis video! Dziś pigułka wiedzy na temat alimentów dla małżonka – konkretnie: alimentów na żonę. Co tydzień o 12:00, spotykamy się live na facebooku i rozmawiamy o prawie z punktu widzenia kobiet. Jeśli nie możesz być na żywo, to powtórkę możesz obejrzeć na facebooku lub na youtubie Adwokat Kobiet – ale podczas powtórki nie można zadawać pytań, więc warto być na żywo. Zapraszam Cię do obejrzenia 9 odcinka z tego cyklu, w którym opowiadam o obowiązkach względem drugiego małżonka po rozwodzie.
Warto posłuchać idąc na spacer!
Alimenty na byłą żonę – kiedy się należą
Chcesz wiedzieć, kiedy należą się alimenty na żonę? Jak powinna być wysokość alimentów na małżonka? Zapominamy często, że małżeństwo to także obowiązek alimentacyjny na rzecz małżonka – także byłego. Oznacza to, że małżonkowie są zobowiązani dostarczać sobie wzajemnie środków utrzymania. Czy zawsze trzeba orzekać winę, aby żądać pieniędzy dla siebie od byłego męża? Czy jeśli się rozwiodę bez alimentów to mogę potem zmienić zdanie?
Alimenty na żonę – obejrzyj video
Alimenty dla małżonka – na byłą żonę lub męża, to skomplikowany temat. W dzisiejszym video postaram się rozwiać Wasze wątpliwości na ten temat. Bardzo często moje Klientki zastanawiają się, czy rozwód to dla nich dobry pomysł. Najczęściej ich rozterki dotyczą finansów. Wiele kobiet, nie zawsze świadomie, doprowadza do sytuacji, że są całkowicie uzależnione finansowo od swoich mężów.
Martwią się wtedy, jaki wpływ będzie miał rozwód na ich sytuację finansową. Klientki zastanawiają się, jak poradzą sobie po rozwodzie. Gdy brakuje pieniędzy, to ciężko o niezależność.
Alimenty na siebie
Bardzo często Klientki przychodzą do mnie i mówią, że ich małżeństwo rozpadło się z winy męża. To on nie stanął na wysokości zadania – zdradzał lub związek zakończył się z jego inicjatywy.
Wtedy mówię im, że po rozwodzie mogą im się należeć alimenty na żonę od byłego męża. Alimenty nie są tylko na dzieci – kobieta może domagać się alimentów także na siebie.
Alimenty na żonę – wysokość. Ile się należy?
Ile wynosi wysokość alimentów na żonę? Dużo zależy od liczb, czyli przede wszystkim od tego, ile zarabiacie. Podstawowa sprawa to zastanowienie się nad tym, jak rozwód wpłynie na sytuację majątkową żony. Jeśli w grę wchodzi rozwód z orzeczeniem o winie, będziemy się zastanawiać czy jej stopa życiowa pogorszy się w wyniku rozwodu.
Wyobraź sobie sytuację, że mąż zarabiał 10 razy więcej niż Ty. Dotychczas mogłaś sobie pozwolić na wysokiej jakości ubrania, kosmetyki, wyjeżdżaliście na zagraniczne wakacje – a po rozwodzie to wszystko stanie się dla Ciebie nieosiągalne z powodu Twoich dużo niższych zarobków. To znaczy, że Twoja stopa życiowa spadnie. I że o wyrównanie tej stopy życiowej możesz się starać, żądając alimentów na Ciebie.
A co jeśli zarabiacie mniej więcej tyle samo i rozwód nie zmieni wiele w Twojej sytuacji majątkowej? Wtedy żądanie alimentów na żonę będzie o trudniejsze do uzyskania, choć oczywiście diabeł zawsze tkwi w szczegółach.
Alimenty na żonę po rozwodzie bez orzekania o winie
A co w sytuacji, gdy rozwód nie nastąpił z wyłącznej winy męża? Co, gdy małżonkowie nie chcą się sądzić o to, czyja była to wina – uczucie wygasło i postanowili po prostu zakończyć swój związek?
Czy możliwe są alimenty na żonę po rozwodzie bez orzekania o winie? W takiej sytuacji – lub jeśli rozwód nastąpił z winy obu stron, obowiązek alimentacyjny między małżonkami wciąż istnieje – ale prezentuje się nieco inaczej.
Jeśli jest taka sytuacja, to obowiązek alimentacyjny od byłego małżonka trwa przez 5 lat od orzeczenia rozwodu. Ale już nie w wysokości takiej, by wyrównać żonie stopę życiową do takiej, jaką miała wcześniej, ale w takiej, żeby wyciągnąć ją z niedostatku.
Kiedy mamy do czynienia z niedostatkiem? Chodzi o sytuację, gdy jako była żona nie masz możliwości zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb. Jakie to mogą być podstawowe potrzeby? Odpowiedź znajdziesz w filmie powyżej.
Alimenty na żonę – czy można je uzyskać po rozwodzie?
Czasami rozwód bez orzekania o winie następuje szybko. Co jeśli już po takim rozwodzie była żona stwierdza, że jej życie bardzo się pogorszyło? Co jeśli, gdy rozstawała się z mężem miała dobrą pracę, ale później ją straciła i znajduje się teraz w bardzo ciężkiej sytuacji?
Mam dobrą i złą wiadomość: jeśli był rozwód bez orzekania o winie, to w ciągu 5 lat nadal można wystąpić o alimenty na żonę, ALE tylko wtedy, gdy po tym rozwodzie popadła ona w niedostatek. Nie można już jednak zmienić orzeczenia o winie.
A jeśli zainteresował Cię temat alimentów po rozwodzie to zajrzyj koniecznie do innych artykułów na moim blogu. Poruszam tematykę omawianą w tym video m.in. tutaj:
Jeśli chcesz obejrzeć inne odcinki z serii “o Prawie przy kawie z Adwokatem Kobiet” – zajrzyj na mój kanał na YouTube.
2 komentarze
Paulina
No dobrze, a jest dysproporcja w zarobkach 2500 PLN a 15 tys zl, gdzie mąż jest za granica a wina za rozpad malzenstwa lezy po jego stronie. Kwota alimentow zalezna jest rowniez od miejsca zamieszkania zony?
Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Nie ma znaczenia czy zona mieszka za granicą:) wazne zeby sad polski byl wlasciwy