fbpx
Tekst: Adwokat Kobiet. Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy. Obniżenie wymiaru czasu pracy po urlopie macierzyńskim. Na zdjęciu kobieta przy biurku, z notesem.
Mam umowę o pracę,  opieka nad dzieckiem,  Sprawy dotyczące dziecka

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy. Czy wniosek o zmniejszenie etatu chroni przed zwolnieniem? Czy obniżenie wymiaru czasu pracy po urlopie macierzyńskim ma sens? Czy warto starać się o skrócenie etatu po macierzyńskim? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące obniżenia wymiaru czasu pracy znajdziesz w dzisiejszym wpisie video.

Warto posłuchać idąc na spacer!

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy

Po powrocie z urlopu macierzyńskiego albo wychowawczego można zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy. Oznacza to, że wraca się do pracy na niepełny etat, czyli na przykład na 3/4 etatu, pół etatu, ale też bardzo często na 7/8 etatu. Co to oznacza w praktyce i czy wniosek o skrócenie czasu pracy ma sens?

Obniżenie wymiaru czasu pracy spowoduje, że będziesz mniej zarabiać, ale też – mniej pracować. Na przykład zamiast 8 godzin dziennie tylko 4 godziny. I uwaga! Pracodawca nie może odmówić Ci skrócenia etatu po urlopie macierzyńskim – musi się zgodzić na Twój wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy.

Jak długo można pracować w obniżonym wymiarze czasu pracy? Odpowiedź brzmi: przez 35 miesięcy. Przez cały ten czas Wasz pracodawca nie może nakazać Wam powrotu do pracy na pełen etat. Dlaczego akurat 35 miesięcy? Ponieważ można z obniżenia wymiaru czasu pracy skorzystać tak długo, jak długo byłybyście upoważnione do skorzystania z urlopu wychowawczego. Te dwa uprawnienia są komplementarne.

Oznacza to, że możecie na przykład przez rok korzystać z urlopu wychowawczego, a potem, przez pozostałą część tych 35 miesięcy, z obniżonego wymiaru czasu pracy. Ale uwaga! Łącznie Wasz urlop wychowawczy i korzystanie ze zmniejszonego wymiaru czasu pracy nie mogą przekroczyć 35 miesięcy!

Co ciekawe, możesz skorzystać z możliwości skrócenia etatu nie tylko bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, ale do końca roku, w którym Twoje dziecko kończy 6 lat.

Pamiętaj, że wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy mogą złożyć oboje rodzice – i mama, i tata. Ważne, by rodzice dziecka nie korzystali z tego uprawnienia jednocześnie. Możliwa jest jednak sytuacja, że mama dziecka jest na urlopie wychowawczym, a tata przez pewien czas korzysta z obniżonego wymiaru czasu pracy. Lub odwrotnie.

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy ochroni przed zwolnieniem?

Po co w ogóle składać wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy? Oprócz tego, że chcecie po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego mniej pracować, to większość z Was robi to z zupełnie innego powodu. Często dotyczy to tych z Was, które w sposób minimalny skracają swój wymiar czasu pracy, na przykład do 7/8 etatu.

Dlaczego skracacie w ten sposób etat po macierzyńskim? Bo chcecie ochronić się przed zwolnieniem. Panuje przekonanie, że jeśli wróci się z urlopu na skrócony etat, to chroni to przed utratą pracy. I jest to prawda, ale częściowo.

Dlaczego tylko częściowo? Bo gdy złoży się wniosek o skrócenie wymiaru czasu pracy, faktycznie chroni, w jakimś stopniu, przed rozwiązaniem umowy o pracę – ale tylko z przyczyn leżących po stronie pracownika. O przyczynach rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę przeczytasz więcej w tym artykule: Z jakiego powodu można zwolnić pracownika?

Obniżenie wymiaru czasu pracy chroni przed takim zwolnieniem przez 12 miesięcy. Musicie mieć jednak świadomość, że wypowiedzenie umowy o pracę to tylko jeden z wielu sposobów, w jaki można się z pracownikiem rozstać.

Przed czym NIE chroni obniżenie wymiaru czasu pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym? A mianowicie przed:

  • zwolnieniem dyscyplinarnym
  • przed zwolnieniem w związku z likwidacją zakładu pracy lub jego upadłością

Czy wniosek o zmniejszenie etatu uchroni przed wypowiedzeniem związanym ze zwolnieniami grupowymi lub likwidacją stanowiska pracy? Jeśli pracodawca zatrudniaja więcej niż 20 pracowników, to wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy i przejście np. na 7/8 etatu nie ochroni Was przed zwolnieniem z tych przyczyn.

Przeczytaj koniecznie: Zwolnienia grupowe a obniżenie wymiaru czasu pracy

Jeśli składacie wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy i decydujecie się na skrócenie etatu po macierzyńskim, bo chciałybyście ochronić się przed wypowiedzeniem umowy o pracę, a pracodawca zwalnia Was z powodu likwidacji stanowiska, to musicie się zastanowić, czy ta przyczyna jest prawdziwa.

Bardzo często się zdarza, że pracodawca uzasadnia Wasze zwolnienie po powrocie z urlopu macierzyńskiego likwidacją stanowiska pracy albo redukcją zatrudnienia na tym stanowisku, a tak naprawdę stanowisko nadal istnieje, ale już na przykład pod inną nazwą lub przeniesione do innego działu. W takim wypadki ta przyczyna jest nieprawdziwa i takie rozwiązanie umowy jest niezgodne z prawem pracy – ale nie dlatego, że chronił Was obniżony wymiar czasu pracy, tylko dlatego, że pracodawca jest zobowiązany podawać prawdziwą przyczynę rozwiązania umowy o pracę.

Wniosek o zmniejszenie etatu

Pamiętaj też, że żeby skorzystać z obniżonego wymiaru czasu pracy i ochrony, jaką ze sobą niesie możesz swój czas pracy obniżyć maksymalnie do 1/2 etatu.

Kiedy złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy? Należy złożyć go – najlepiej na piśmie – na 21 dni przed momentem, w którym chcemy zacząć korzystać z tego skróconego wymiaru. Na szczęście już od tego dnia, w którym złożycie wniosek, jesteście chronione przed „zwykłym” zwolnieniem.

Obniżenie wymiaru czasu pracy a pracodawca

Niestety nie jest tak, że możecie same zadecydować, jak będziecie to pół – lub inną część – etatu wykorzystywać. Oznacza to, że jeśli chciałybyście pracować na przykład 4 godziny dziennie, to pracodawca może się na to nie zgodzić i powiedzieć, że wolałby, abyś pracowała na pół etatu, ale np. w poniedziałek, wtorek i w środę do południa. I będzie miał do tego prawo.

Oczywiście jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, by pracodawca uwzględnił to, jak Wy chcecie ten obniżony wymiar czasu pracy wykonywać, to nie powinien Wam odmówić. Jeżeli jednak będą jednak jakieś racjonalne powody, dla których będzie to niewykonalne lub utrudnione, to pracodawca ma prawo sam zadecydować, w jaki sposób będziecie wykonywać ten zmniejszony wymiar czasu pracy po powrocie z urlopu.


A jeśli zainteresował Cię temat przed czym chroni 7/8 etatu to zajrzyj koniecznie do innych artykułów na moim blogu, gdzie poruszam tematykę omawianą w tym video:

Jeśli chcesz obejrzeć inne odcinki z serii „o Prawie przy kawie z Adwokatem Kobiet” – zajrzyj na mój kanał na YouTube.

A jeśli interesuje Cię tematyka ochrony zatrudnienia kobiet w okresie urlopu wychowawczego – koniecznie pobierz mój ebook “”Mama wraca do pracy”.

Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

baner reklamowy adwokat Kobiet aleksandra wejdelek-bziuk

9 komentarzy

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!