fbpx
Tekst: Adwokat Kobiet. Rozwód. Plan wychowawczy. Jak i kiedy zawrzeć porozumienie wychowawcze. Na zdjęciu prawniczka Aleksandra Wejdelek Bziuk, autorka bloga adwokat kobiet z kancelarii adwokackiej w Warszawie Praga Adwokaci
kontakty z dzieckiem,  rozwód,  Sprawy dotyczące dziecka,  władza rodzicielska

Porozumienie wychowawcze. Jak napisać dobry plan wychowawczy

Plan wychowawczy to nic innego jak porozumienie wychowawcze przy rozwodzie. Dzisiaj odpowiem na pytania: jak i kiedy zawrzeć porozumienie wychowawcze? Jak stworzyć dobry plan wychowawczy do sądu? Co to jest porozumienie rodzicielskie i jak uregulować związane z nim kwestie między rodzicami dziecka po rozwodzie? Jak w ogóle się za to zabrać? Pytacie o to bardzo często na mojej facebookowej grupie wsparcia dla kobiet i w prywatnych wiadomościach. Niech ten artykuł będzie odpowiedzią i rozjaśnieniem, jak się zabrać za polubowny rozwód.

Sprawdź też: Kiedy opłaca się iść na ugodę w sprawie o rozwód?


Plan wychowawczy – co to jest

To inaczej porozumienie wychowawcze zawierane między rodzicami, rodzicielski plan wychowawczy, czy porozumienie rodzicielskie – to umowa pomiędzy (najczęściej) rozwodzącymi się rodzicami. To kontrakt, który zawieracie aby ustalić zasady wykonywania władzy rodzicielskiej nad Waszymi wspólnymi dziećmi. Możecie w nim określić wszystko co przyjdzie Wam do głowy, a związane jest z opieką nad dziećmi.

Plan wychowawczy wzór

Wiele z Was szuka w internecie wzoru planu wychowawczego lub, jeśli wolicie: wzoru porozumienia wychowawczego. Jednak w przypadku rodzicielskiego planu wychowawczego nie ma jednego ustalonego, gotowego wzoru porozumienia wychowawczego, który można byłoby zastosować. Często pytacie, jak napisać plan wychowawczy. Ja co prawda stworzyłam gotowe produkty – wzór pozwu o rozwód oraz wzór porozumienia wychowawczego, ale nie musisz się do nich przywiązywać. Taki dokument możecie też stworzyć sami. Jak napisać dobry rodzicielski plan wychowawczy do sądu? Co powinien w sobie zawierać? Czytaj dalej.


Jak napisać plan wychowawczy do sądu

Jak napisać dobry plan wychowawczy do sądu? Pamiętaj, że porozumienie wychowawcze powinno zawierać z pewnością ustalenia dotyczące:

  • harmonogramu opieki (spotkań z dziećmi) oraz szczegółów z tym związanych;
  • podejmowania decyzji w sprawach dzieci;
  • alimentów na dzieci lub określenia sposobu partycypowania przez rodziców w kosztach utrzymania dzieci.

W planie wychowawczym dodatkowo możecie określić na przykład:

  • kto i w jakich terminach spędza z dzieckiem Święta, dni wolne, wakacje;
  • kto przechowuje dokumenty dziecka;
  • czy oboje rodziców będzie kontaktowało się ze szkołą/przedszkolem;
  • który z opiekunów będzie odpowiadał za zapisywanie dziecka do lekarza i jak ten lekarz będzie wybierany;

Przykłady można by mnożyć. Co powinien zawierać dobry plan wychowawczy? Moja rekomendacja jest taka, że im większy poziom wzajemnej nieufności i niedowierzania miedzy Wami – tym bardziej precyzyjne powinno być porozumienie rodzicielskie.

Sprawdź też: Jak ustalić kontakty z dzieckiem?


Plan wychowawczy a rozwód – kiedy zawrzeć

Kiedy zawrzeć porozumienie wychowawcze przy rozwodzie? Im szybciej, tym lepiej – to jedyna odpowiedź jaka przychodzi mi do głowy o w miarę uniwersalnym charakterze. Jeśli rozważasz złożenie pozwu o rozwód to zachęcam Cię – jeśli tylko jest to możliwe to przemyślenia czy z mężem nie dałoby się dogadać w zakresie sprawowania opieki na dziećmi. Może tak naprawdę nie ma miedzy Wami co do tego sporu, oboje chcecie opiekować się dziećmi? A może uzgodniliście jakieś warunki partycypacji w kosztach utrzymania małych potomków?

Porozumienie między rodzicami

Jeśli tylko jest taka możliwość – walczcie o wypracowanie zasad jeszcze przed złożeniem pozwu. Po pierwsze umożliwi Wam to przetestowanie wymyślonych rozwiązań jeszcze przed tym, jak zapadnie wyrok. Po drugie, z korzyścią dla dzieci – uniknięcie walk w okresie do pierwszej rozprawy rozwodowej. A po trzecie – umożliwi Wam to być może uzyskanie rozwodu już na pierwszym terminie.


Porozumienie rodzicielskie – jak zawrzeć?

Jak stworzyć rodzicielski plan wychowawczy? Porozumienie wychowawcze zawiera się w zwykłej formie pisemnej. Spiszcie swoje ustalenia i wydrukujcie w trzech egzemplarzach. Jeden złóż w sądzie razem z pozwem.

Jeśli chcecie, aby porozumienie wychowawcze miało bardziej solenny charakter – możecie je opatrzyć podpisem notarialnie poświadczonym, ale nie jest to wymagane. Taki podpis nie kosztuje wiele, a będzie potwierdzał, że zawarliście to porozumienie wychowawcze na pewno Wy i to w określony dzień. Gdyby zaś plan wychowawczy zawierał też ustalenia odnośnie alimentów to możecie dodatkowo zabezpieczyć oświadczeniem o poddaniu się co do tego obowiązku klauzuli wykonalności. Wtedy jednak bez notariusza się nie obejdzie. A więcej o alimentach znajdziesz między innymi >> tutaj <<.


Chcesz złożyć pozew o rozwód lub zostałaś pozwana albo potrzebujesz indywidualnej konsultacji prawnej to zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj. Polecam Ci też zapis na bezpłatny kurs email – 5 lekcji przed rozwodem.


PS. Interesuje Cię szybki rozwód bez orzekania o winie? Sprawdź moje wzory pism procesowych – gotowce, dzięki którym rozwiedziesz się szybko i bez bólu głowy. Nie szukaj już rozwiązań w internecie. Moje wzory pozwu i porozumienia rodzicielskiego zapewnią Ci rozwód z dziećmi – bez niepotrzebnego stresu.

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!