Temat dzisiejszego wpisu to zwolnienia grupowe a obniżenie wymiaru czasu pracy. Czy skrócenie etatu po macierzyńskim uchroni Cię przed zwolnieniem grupowym? Czy warto składać wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy urlopie macierzyńskim? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Po naszym niedzielnym spotkaniu dla mam w cyklu „O prawie przy kawie” padło pytanie, które mnie zaskoczyło. Nie waham się tego powiedzieć – nie jestem cyborgiem, nie znam wszystkich przepisów na pamięć. Czasami muszę zajrzeć do ustaw, a czasem nawet tam nie ma prostej odpowiedzi. A zatem: zwolnienia grupowe a obniżenie wymiaru czasu pracy. Jak to jest? Czy skrócenie etatu po urlopie macierzyńskim chroni czy nie chroni przed zwolnieniem grupowym?
Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy – przed czym chroni?
Czy skrócenie etatu po powrocie z macierzyńskiego uchroni Cię przed zwolnieniem? Co w ogóle daje Ci obniżenie wymiaru czasu pracy? Podobnie jak w okresie urlopu wychowawczego, od dnia złożenia wniosku o zmniejszenie wymiaru czasu pracy do nie mniej niż 1/2 etatu, przez okres 12 miesięcy pracownik podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem. Takiemu pracownikowi nie można wypowiedzieć umowy o pracę z przyczyn jego dotyczących.
Rozwiązanie z takim pracownikiem umowy jest możliwe jednak w wypadku zwolnienia dyscyplinarnego (czyli za ciężkie zawinienie po stronie pracownika). Możliwe jest także z powodu likwidacji bądź upadłości pracodawcy.
Przeczytaj koniecznie: Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy – przed czym chroni?
Zwolnienia grupowe a obniżenie wymiaru czasu pracy
Czy skrócenie etatu po macierzyńskim chroni przed zwolnieniami grupowymi? W przypadku zwolnień grupowych ochrona pracownika pozostającego na obniżonym wymiarze czasu pracy nie przysługuje. Pracownik taki może zostać zwolniony w ramach redukcji etatów. Oczywiście kryteria doboru pracowników do zwolnienia nie mogą być dyskryminujące.
Likwidacja stanowiska po urlopie macierzyńskim
Podobnie sprawa ma się ze zwolnieniami z przyczyn leżących wyłącznie po stronie pracodawcy. Takimi przyczynami będzie np. restrukturyzacja, likwidacja stanowiska. Oczywiście przyczyna ta musi być prawdziwa – jeśli likwidacja stanowiska jest tylko pozorna, to pracodawca narusza przy rozwiązywaniu umowy prawo pracy.
Warto przypomnieć, że zwolnienia grupowe oraz zwolnienia indywidualne z przyczyn leżących wyłącznie po stronie pracodawcy dotyczą tylko tych pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników!
A jeżeli w ogóle nie wiesz o co chodzi z obniżeniem wymiaru czasu pracy albo zastanawiasz się jaka ochrona zatrudnienia przysługiwałaby Ci, gdybyś wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim/wychowawczym – koniecznie pobierz mój bezpłatny ebook „Mama wraca do pracy”.
Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.
Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:
Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.
Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:
PS. Kto zauważył, że na zdjęciu wyróżniającym to nie jakaś przypadkowa modelka? (zdjęcie autorstwa cudownej: Angeliki Piątek z photogroszki)
4 komentarze
niezapominajka
Dzień dobry,
Czy jeśli kobieta jest w ciąży i ma zwolnienie lekarskie z możliwością chodzenia to czy może chodzić na spacery, oraz uczestniczyć w zajęciach skierowanych dla kobiet w ciąży: mam na myśli fitness, basen? Jak ma się to do kontroli zus itp
Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Polecam lekturę: https://adwokatkobiet.pl/zwolnienie-lekarskie-w-ciazy/#comments 🙂 A jeśli potrzebuje Pani indywidualnej porady to zachęcam do skorzystania z oferty konsultacji!
KGB
Witam. Wracam do pracy po urlopie macierzyńskim za 2 tygdonie. Moje stanowisko koordynatora zajmuje już inna osoba. Złożyłam wniosek o 1/2 etatu. Czy jeśli teraz po powrocie do pracy pracodawca zaproponuje mi inne stanowisko, w ktorym ja nie będę się czuła na sile objąć lub zmieni mi zakres obowiązków na takie, krórych nie miałam przed urlopem macierzyńskim i ja się na to nie zgodze to czy obniżenie etatu na 1/2 chroni mnie przed zwolnieniem czy może tu zaistnieć wypowiedzenie zmieniające?
Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Szanowna Pani – polecam lekture darmowego ebooka. Wyjaśniam w nim kwestie zniany stanowiska. A jesli to bedzie za malo to zapraszam do skorzystania z konsultacji. Powodzenia w nowej-starej pracy!