Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży? Jak i kiedy powiedzieć w pracy o ciąży? I czy w ogóle musisz mówić szefowi, że jesteś w ciąży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule. Czytaj dalej!
„Pani Aleksandro, trafiłam na Pani bloga i mam pytanie odnośnie podjęcia pracy w ciąży. Czy mogłabym liczyć na Pani pomoc? Czy mogę nie powiadamiać pracodawcy o tym fakcie przed podpisaniem umowy? Nawet jeśli podejmując pracę, będę w 14 tygodniu?”
Takie pytanie zadała mi ostatnio jedna z moich stałych czytelniczek. Postanowiłam temat rozwinąć – zauważyłam że macie na tym tle dużo wątpliwości. Jest to jedno z tych pytań, na które musi sobie odpowiedzieć każda mama – czy i kiedy poinformować pracodawcę o ciąży?
Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży
Zastanawiasz się, kiedy powiedzieć w pracy o ciąży? Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi.
Myślę, że przed poinformowaniem pracodawcy o ciąży warto najpierw sprawdzić jak się ma nasza sytuacja prawna – w szczególności czy przysługuje nam prawo do skorzystania z zasiłku chorobowego, a potem zasiłku macierzyńskiego. W sytuacji, gdy kobieta jest zatrudniona na umowę terminową proponuję dwa razy upewnić się, co nastąpi po upływie czasu, na jaki została zawarta.
Sprawdż też: Moja umowa kończy się przed porodem – co dalej?
Zatajenie ciąży – konsekwencje
No dobrze, to kiedy powiedzieć o ciąży szefowi? Oczywiście postawmy sprawę uczciwie – pracodawca, który nie wie o ciąży nie będzie przestrzegał reguł dotyczących ochrony kobiet w ciąży (a zatem np. zakazów wykonywania niektórych prac albo obowiązku zwolnienia na czas badań). Może też dojść do rozwiązania z taką kobietą umowy o pracę, pomimo że jej stosunek pracy był chroniony. Pamiętajmy, że co do zasady kobiety w ciąży nie można zwolnić!
Kiedy powiedzieć w pracy o ciąży? Jeśli nie mamy powodów, aby ukrywać ciążę nadmiernie długo, a atmosfera w pracy jest poprawna – może warto powiedzieć pracodawcy o ciąży z wyprzedzeniem. W końcu po urlopie macierzyńskim możemy chcieć wrócić do swojej pracy – dla ułatwienia sobie tego powrotu warto zachować z pracodawcą dobre relacje. Z pewnością pracodawca doceni, że umożliwiło mu się płynne przekazanie obowiązków oraz zorganizowanie pracy na czas Twojej nieobecności – w ciąży i po niej. Jeśli tylko ktokolwiek nas słucha – warto rozmawiać!
Najważniejsze jednak jest zdrowie przyszłej mamy i jej dziecka. Odpowiedzialność za małego człowieka najczęściej sprawi, że lojalność wobec pracodawcy będzie na drugim planie. Dla każdego rodzica to oczywiste. Apeluję, aby pracodawcy wykazywali na tym tle trochę więcej zrozumienia, choć daleka jestem od pochwały instrumentalnego wykorzystywania przywilejów rodzicielskich. Szanujmy się nawzajem!
Czy muszę powiedzieć w pracy o ciąży?
Czy trzeba poinformować pracodawcę o ciąży? NIE. Nie ma takiego obowiązku. To jest bardzo indywidualna sprawa – mam pełne zrozumienie dla kobiet, które utrzymują w pracy informację o ciąży w tajemnicy tak długo, jak to możliwe. Wiem, że w niektórych zakładach pracy kobiety ciężarne są narażone na różnego rodzaju nieprzyjemności, z których najczęstszą jest zmuszanie do przejścia na zwolnienie lekarskie. Powtórzę raz jeszcze – zupełnie bezprawnie.
Przypomnę więc, że nawet będąc na zwolnieniu lekarskim możemy poprosić o nie zaznaczanie tego faktu na druku zwolnienia.
Zobacz: Zwolnienie lekarskie w ciąży– vedemecum.
Nowa praca w ciąży
Często pytacie: czy mogę zacząć nową pracę w ciąży? Nie ma żadnego zakazu zatrudniania kobiet w ciąży! Niezależnie od tego czy pracodawca o ciąży został poinformowany przed podpisaniem umowy o pracę czy też nie – kobieta spodziewająca się dziecka ma pełne prawo zawrzeć umowę o pracę czy umowę cywilnoprawną. Zakładając, że umowę tę zawieramy po to, aby faktycznie pracę wykonywać to nie powinno być z tego tytułu żadnych nieprzyjemności.
Sprawdź też: Kwestionowanie umów przez ZUS. Czy można zatrudnić kobietę w ciąży?
Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.
Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:
4 komentarze
Zaciekawiona
Witam. Mam umowę do końca października jest prawdopodobienstwo że pracodawca przedłuży umowę czy musze informować przed przedłużeniem o fakcie że jestem w ciąży.
Aleksandra Wejdelek-Bziuk
Odpowiedz jest w skomentowanym artykule. Po porady indywidualne zapraszam na konsultacje: http://www.adwokatkobiet.pl/konsultacje
Pozdrawiam ciepło!
Ilona
Pracuje w laboratorium chemicznym. Czekam na usg potwierdzające ciążę. Boje się powiedzieć za wcześnie, ale jednocześnie martwię się czy nie zaszkodzę praca z odczynnikami chemicznymi, co więcej czasem muszę pobrać próbki z np worków Ok 25 kg. Nie wiem kiedy powiedzieć przełożonym. Nie chce tez zostawiać firmy z dnia na dzień, ale boje się, że mogę zaszkodzić dziecku
Aleksandra Wejdelek-Bziuk
To ciezki orzech do zgryzienia. Warto przede wszystkim dbac o zdrowie swoje i swojego dzidziusia. Moze kilka dni urlopu rozwiazalaoby sprawe 😉 gratuluje i sciskam mocno!