fbpx
Tekst na grafice: Adwokat Kobiet. Likwidacja zakładu pracy a ciąża. Poznaj swoje prawa. Na zdjęciu kobieta w kapeluszu, w ciąży.
Mam umowę o pracę,  prawa w ciąży,  rozwiązanie umowy o pracę,  urlop macierzyński

Likwidacja zakładu pracy a ciąża

Temat dzisiejszego artykułu to likwidacja zakładu pracy a ciąża. Jesteś w ciąży, a firma, w której pracujesz jest likwidowana? Zobacz, co zrobić w takiej sytuacji. Powoli, powolutku zbliżamy się do momentu, w którym baza wiedzy o prawach kobiet w ciąży na www.adwokatkobiet.pl będzie praktycznie kompletna – jeden z ostatnich tematów, jakie zostały do omówienia to likwidacja zakładu pracy a ciąża. Ostatnio doradzałam Magdzie, której pracodawca splajtował zanim w zdążyła w ogóle na dobre przyzwyczaić się do myśli o tym, że będzie miała dziecko. Roztrzęsiona zadzwoniła do mnie, prosząc o poradę, bo przeraziła ją wizja poszukiwania w ciąży nowej pracy. Nie ma co się dziwić. Na szczęście sytuacja prawna kobiety w ciąży w przypadku likwidacji zakładu pracy nie jest zła. Oczywiście pod warunkiem, że ma umowę o pracę.


Likwidacja zakładu pracy a ciąża

Wiecie już, że stosunek pracy kobiety w ciąży podlega szczególnej ochronie – to znaczy, że nie można jej tak po prostu zwolnić (dla przypomnienia, na blogu znajdziesz artykuł „Jestem w ciąży, czy mogą mnie zwolnić?”. Żeby go przeczytać – klikaj tutaj). Od tej generalnej zasady istnieje jednak kilka wyjątków: ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę zostaje m.in. uchylona w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. W takim wypadku pracownicy przysługują jednak szczególne uprawnienia.

Po pierwsze, termin rozwiązania umowy o pracę pracodawca powinien uzgodnić z związkiem zawodowym. Jeżeli pracownica nie będzie reprezentowana przez związek zawodowy, pracodawca może ten termin ustalić samodzielnie. Przepisy nie wymagają uzgodnienia tego terminu z pracownicą – przy czym nie może być on wcześniejszy niż termin zakończenia okresu wypowiedzenia.


Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Likwidacja zakładu pracy a ciąża to temat, który przewija się w pytaniach, jakie od Was dostaję odmieniany przez wszystkie przypadku. Jak wygląda taka sytuacja z perspektywy kobiety, która traci pracę? Czy gdy jesteś w ciąży, a firma, w której pracujesz jest likwidowana, przysługuje Ci jakaś ochrona czy rekompensata?

W pierwszej kolejności pracodawca powinien dążyć do zapewnienia kobiecie ciężarnej innej pracy – chociażby na równoległym stanowisku lub u innego pracodawcy. Należy przy tym pamiętać, że praca kobiety ciężarnej podlega szczególnym regulacjom i niektóre prace są w ciąży zakazane.

Jeżeli jednak w okresie pozostałym do zakończenia stosunku pracy pracodawca nie może zapewnić pracownicy innego zatrudnienia, umowa o pracę rozwiązuje się. W takiej sytuacji nie zostaniesz jednak bez środków do życia! Przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek ten przysługuje do dnia przed porodem (od dnia porodu przysługuje zasiłek macierzyński). Może też naturalnie skorzystać ze zwolnienia lekarskiego – także po ustaniu zatrudnienia (o czym pisałam tutaj).

Jeśli Twój pracodawca rozwiązał z Tobą umowę o pracę w okresie ciąży z powodu likwidacji zakładu pracy, koniecznie zadbaj, aby ta informacja znalazła się na świadectwie pracy. Alternatywnie może ona się jeszcze znaleźć na wypowiedzeniu lub w porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę.

Aby ubiegać się o wypłatę zasiłku z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i niemożności zapewnienia innego zatrudnienia konieczne są:

  • zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,
  • świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • oświadczenie ubezpieczonej, że nie zapewniono jej innego zatrudnienia.

Warto pamiętać, że okres pobierania tego zasiłku wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze – np. wymiar urlopu wypoczynkowego.


Urodzenie dziecka po likwidacji zakładu pracy

Po urodzeniu dziecka – od dnia porodu przysługuje w takiej sytuacji zasiłek macierzyński. Zgodnie z wytycznymi ZUS, do wypłaty zasiłku macierzyńskiego matce dziecka z tytułu urodzenia dziecka po ustaniu zatrudnienia niezbędne jest dodatkowo:

  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w czasie trwania zatrudnienia,
  • świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu likwidacji lub ogłoszenia upadłości pracodawcy.

Jednak niestety, z uwagi na to, że Twoja umowa uległa w majestacie prawa rozwiązaniu po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego nie będą Ci przysługiwały żadne dodatkowe uprawnienia. W szczególności nie będziesz mogła skorzystać z urlopu wychowawczego, bowiem jest to uprawnienie zastrzeżone dla pracowników.


Likwidacja zakładu pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego

Jeśli interesuje Cię, czy ochrona w przypadku likwidacji pracodawcy obowiązuje także w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, pobierz mój bezpłatny e-book „MAMA WRACA DO PRACY”.


Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

baner reklamowy adwokat Kobiet aleksandra wejdelek-bziuk

Masz problem z pracodawcą? Zostałaś niesłusznie zwolniona albo pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia? A może ZUS odmówił wypłaty zasiłku? Zapraszam Cię serdecznie do mojej kancelarii w Warszawie lub do skorzystania z mojej oferty porad prawnych online. Szczegóły i kalendarz online, przez który wygodnie się zapiszesz znajdziesz tutaj.

Polecam Ci także moje szkolenia online dla mam i kobiet w ciąży, naładowane wiedzą i praktycznymi poradami:

Powyższy artykuł obejmuje stan prawny na dzień 5 czerwca 2020 r. Nie stanowi ani nie zastąpi porady prawnej. Autorka jest adwokatem, specjalistką z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego.

23 komentarze

  • Paulina

    Rodzę połowie grudnia 2020, w dniu dzisiejszym otrzymałam informacje o wypowiedzeniu umowy z dniem 31.12.2020 z powodu likwidacji spółki. Z dniem 31.12.2020 na pewno będę już po porodzie – czyli juz na zasiłku macierzyńskim. Czy w takim przypadku, kiedy wcześniej wiem, że w trakcie jego trwania tracę zatrudnienie, musze gdzieś ten fakt wcześniej zgłaszać?

  • Patrycja

    Dzień dobry,
    Czy po rozwiązaniu umowy jestem nadal objęta obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym i mogę korzystać ze świadczeń NFZ? Jeżeli tak, to do jakiego okresu to ubezpieczenie obowiązuje? Czy lepiej, żeby od razu mąż zgłosił mnie do swojego zakładu pracy?

  • Ania

    Wypowiedzenie o pracę zostało mi wręczone w lipcu, z miesięcznym okresem wypowiedzenia, w związku z tym umowa wygasa z końcem sierpnia. Do kiedy muszę złożyć wniosek w ZUS o wypłatę zasiłku, aby otrzymać zasiłek już we wrześniu?

  • P

    Witam, czy na wypowiedzeniu umowy o pracę musi być podana jednoznaczna przyczyna: likwidacja zakładu pracy? W moim przypadku na wypowiedzeniu jest napisane: „likwidacja stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych dotyczących zakładu pracy”. Wypowiedzenie zostało mi wręczone jak byłam już na zwolnieniu lekarskim z tytułu ciąży. Pytanie również jak wygląda dostarczanie zwolnienia L4 do ZUSu po rozwiązaniu UoP, w moim przypadku zwolnienie jest przedłużane co miesiąc, w takim razie czy będę musiała co miesiąc osobiście dostarczać do ZUSu zwolnienie lekarskie, czy też odbywa się to w automatyczny sposób, lub chociaż online? Pozdrawiam

  • Ewelina S

    Ja jestem w takiej sytuacji: w kwietniu dostałam wypowiedzenie z powodu likwidacji zakładu pracy, które kończy się ostatniego lipca. Obecnie rozpoczął mi się 7 tydzień ciąży. Czy przysługuje mi zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Czy jeśli mój pracodawca załatwi mi pracę u innego pracodawcy na zupełnie innym stanowisku, to czy nadal mogę ubiegać się o zasiłek?

    Jeszcze jedno pozostaje dla mnie niejasne. Czy zaświadczenia mam składać do ZUS-u ja, czy mój pracodawca? I skąd wziąć oświadczenie ubezpieczonej, że nie zapewniono jej innego zatrudnienia?
    Pozdrawiam serdecznie

  • Adrianna

    Witam. Jestem po ustaniu zatrudnienia związanym z likwidacja zakładu pracy, czy pobierając zasiłek macierzyński z ZUSu po porodzie przez 20 tygodni po jego upływie mogę złożyć wniosek o dodatkowe świadczenia np. kosiniakowe ?

    • EMILIA

      Byłam w podobnej sytuacji. Do dnia porodu przebywałam na L4. Po tym okresie składasz w zusie wniosek o zasiłek macierzyński w ramach urlopu macierzyńskiego i urlopu wychowawczego, co daje nam 1 rok wypłaty zasiłku. Uzupełniasz druk ZUS ZAM, do tego przedstawiasz świadectwo pracy, w którym musi być informacja „likwidacja zakładu pracy”, oraz dołączasz akt urodzenia dziecka. Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

    • Karolina Bijok

      Witam
      Obecnie przebywam na opiece na dziecko z powodu zamkniętych przedszkoli do 10 tego kwietnia. W tym tygodniu szef oznajmił mi że planuje zawiesić działalność a może nawet zamknąć całkowicie. Pracuje w tej firmie od października 2018 roku od początku miałam pół etatu, sytuacja zmieniła się w styczniu 2020 gdzie przesyłam na cały etat. W dniu dzisiejszym zrobiłam test ciążowy i wyszedł pozytywny. Bardzo proszę o informacje jakie mam prawa odnośnie tej sytuacji kiedy faktycznie mój szef w najbliższym czasie zamknie działalność. Czy zostanę bez przysłowiowego grosza?Obawiam się że potwierdzić ciążę u lekarza będzie dopiero można za jakieś 2 tygodnie. Czy badanie krwi wystarczy? Proszę o informacje czy jeżeli szef ogłosi likwidację firmy czy moje wypowiedzenie miesięczne dalej będzie obowiązywało i czy jeśli wtedy przedstawię szefowi zaświadczenie o ciąży czy to coś mi da? Czytałam o jakimś zasiłku z ZUS do czasu porodu w tym czasie czy jest faktycznie coś takiego? Proszę o pomoc

  • Alicja I

    Witam, jestem na macierzynskim do 8 lutego 2020r W listopadzie moj zaklad zostanie zlikwidowany, poniewaz oglosili upadlosc. Jakie sa prawa? Czy dostane jakies „odszkodowanie” lub czy moge sie starac z ZUSu o jakies swiadczenia? Chce zaznaczyc ze mam umowe na czas nieokreslony. Wiem tylko ze zaklad powinien mi zapewnic tak zwana wyprawke. I powinien mi zaplacic za zalegly urlop.

    • Aleksandra Wejdelek-Bziuk

      Pani Alicjo, zachecam do pobrania mojego darmowego ebooka na temat ochrony macierzynstwa w trakcie urlopow, a jesli to bedzie za malo to zapraszam na konsultacje. Zbyt duzo zalezy od wewnetrznych regulacji zakladowych.
      Pozdrawiam!

  • Ania

    Witam, jestem już na l4 w ciąży, pracodawca ogłosił wczoraj likwidację mojego oddziału, w Polsce zostaną dwa inne. Umowę mam na określony czas czyli do dnia porudu, czy dobrze rozumiem, że nie mogą mnie zwolnić? Pozdrawiam

  • Emilia

    A co zamiast urlopu wychowawczego ?
    Jestem w 29 tyg ciąży i mój pracodawca chce ogłosić likwidacje jak pójdę na L4 – jeszcze pracuję.
    Boję się, że zostanę bez świadczeń i zastanawiam się czy nie pracować dopóki wystarczy mi jeszcze siły… Chodź jest coraz ciężej.

Jeśli masz krótkie pytanie śmiało zadaj je w komentarzu - odpowiem, gdy tylko będę miała wolną chwilę!